Menu Zamknij

Co zrobić z resztkami jedzenia? Sprawdź!

Co roku w Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności. Żywność wyrzucana na śmietnik najczęściej ląduje tam z powodu przekroczenia terminu przydatności do spożycia i zbyt dużych zakupów. Wyrzucamy jedzenie, ponieważ nie wiemy jak przechowywać produkty, jak je przetwarzać oraz co możemy z nimi zrobić. Problem ten jest szczególnie zauważalny w okresie Świąt Bożego Narodzenia czy po weselu, kiedy lodówka nie domyka się od resztek jedzenia. Co z nim zrobić? Przeczytaj ten artykuł, żeby uniknąć marnowania żywności!

Podstawa to odpowiednie przygotowanie!

Zanim zorganizujesz przyjęcie weselne warto przemyśleć kilka spraw. Po pierwsze zaplanuj odpowiednie godziny i ilość głównych posiłków. Ustalając ofertę z salą, na której zorganizujesz przyjęcie porozmawiaj o tym, co zrobić z resztkami jedzenia, czy sala zapewni pojemniki na żywność, kiedy możecie ją odebrać. Z odpowiednim wyprzedzeniem poinformujcie salę o dokładnej ilości gości. Pamiętacie również o dietach gości m.in.: o wegetarianach, weganach, diabetykach czy dzieciach. Kilka dni przed przyjęciem możesz skontaktować się instytucjami, które zajmują się zbieraniem żywności. Wolontariusze odpowiedzą, co mogą przyjąć i odbiorą resztki, jeśli będzie taka konieczność.

Jeśli natomiast planujesz zorganizować inną imprezę np. przyjęcie urodzinowe, koniecznie wcześniej przygotuj listę zakupów, na której znajdą się wszystkie niezbędne produkty. Ilość jedzenia dostosuj do liczby i diety gości oraz czasu trwania uroczystości. Resztki po wydarzeniu możesz zapakować w wielorazowe pojemniki i rozdać.

Co zrobić z resztkami?

Chcesz podzielić się resztkami, ale nie wiesz jak? Skorzystaj z poniższych rozwiązań i dowiedz się do zrobić z pozostałościami.

Gotowanie z resztek i nie tylko…

Zostały Ci warzywa z wywaru czy owoce z kompotu, obierki i nie wiesz co z nimi zrobić? Wykorzystaj je! Nie tylko w daniach, ale także w codziennym życiu. Warzywa z wywaru to główny składnik do pasztetu z recyklingu od Jadłonomii. Skórki od banana świetnie sprawdzą się jako nawóz do kwiatków lub wypoleruj nim srebro. Pomysły jak gotować i wykorzystać resztki znajdziecie na profilu Sylwii Majcher.

Jadłodzielnie

Jadłodzielnie to lodówki lub szafki postawione w miejscach ogólnodostępnych, gdzie można zostawić właściwie każde jedzenie nadające się do spożycia. Wyjątek stanowią surowe jaja i mięso, niepasteryzowane mleko czy alkohol. Na opakowaniu powinna znajdować się data przydatności lub przygotowania posiłku. Jedzeniem z jadłodzieli może poczęstować się każdy, kto tylko ma ochotę.

Mapę jadłodzielni w Polsce znajdziecie poniżej.

Lokalne grupy w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz podzielić się jedzeniem znajdź lokalną grupę na Facebooku dotyczącą freeganizmu lub foodsharingu. Grupowicze chętnie odbiorą od Ciebie resztki lub udzielą porad, gdzie możesz je zostawić.

Organizacje zajmujące się zbieraniem żywotności

Bank Żywności czy Caritas Polska to organizacje, które przyjmują żywność głównie od przedsiębiorców jako darowiznę. Dzięki przekazaniu jedzenia przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT oraz zaliczyć wartości darowizny żywnościowej do kosztów uzyskania przychodu.