Menu Zamknij

Kiedy rozpocząć poszukiwania sukni ślubnej?

Pierścionek na palcu, więc czas rozpocząć planowanie ślubu i wesela.  Pomyślałaś – co ja na siebie założę – gdy tylko opadały pierwsze emocje związane z zaręczynami? W głowie kłębią Ci się różne stylizacje i wizje? Zrealizujesz je dzięki pomocy wielu osób, które specjalizują się w tworzeniu ślubnego looku, ale czy wiesz kiedy najlepiej zaplanować poszukiwania sukni ślubnej?

Jeśli jesteś na początku poszukiwań wymarzonej kreacji, zastanawiasz się kiedy odwiedzić salon i jak długo suknia będzie się szyła lub kiedy oddać ją w ręce krawcowej, przeczytaj ten artykuł. Dzięki niemu zaplanujesz wizyty z odpowiednim wyprzedzeniem, bez presji, w optymalnym czasie, a poszukiwania będą przyjemnością. 

Zainspiruj się

12 miesięcy przed ślubem

Na około rok przed ślubem zastanów się jak wyobrażasz sobie swoją ślubną stylizację. Możesz ją dopasować do pory roku kiedy odbędzie się ceremonia, do motywu wesela czy wystroju sali. Zastanów się w jakim fasonie czujesz się dobrze, czy wolisz gładkie suknie, czy może lubisz koronki lub aplikacje 3d. A może wolisz błyski? Chcesz żeby suknia posiadała rękaw, a jaki kształt dekoltu podkreśli Twoją urodę. 

Inspiracje, które pomogą stworzyć Ci ślubny look znajdziesz na stronach salonów, portalach, Instagramie, czy Pintereście. Szukaj inspiracji na polskich stronach, ponieważ moda ślubna nieco różni się od tej za granicą. Jeśli spodoba Ci się dany model dostępny w Wielkiej Brytanii możesz nie znaleźć podobnej sukni w Polsce. Sprawi to że będziesz bardzo sfrustrowana podczas poszukiwań, a wizyty w salonach będą rozczarowaniem. 

foto. Agnieszka Cytacka

Zaplanuj poszukiwania

12 - 10 miesięcy przed ślubem

Jeśli już znalazłaś suknie, których oferta wydaje Ci się atrakcyjna, współgra z Twoją osobowością, wpisuje się w klimat wesela, to nie zwlekaj i skontaktuj się z wybranym miejscem lub osobą! Pamiętaj, że nie musisz kontaktować się telefonicznie lub iść osobiście do salonu. Możesz przeprowadzić rozmowę online, napisać maila lub po prostu śledzić social media i stronę wybranego miejsca. Podczas rozmowy ustal kiedy najlepiej zapisać się na wizytę i jak to zrobić. Zapytaj o czas szycia sukni, przymiarkę oraz jak się do niej przygotować. Dowiedz się ile sukien możesz przymierzyć, w jakim są rozmiarze. Zapytaj również, w jakim przedziale cenowym są suknie, to pomoże Ci w określeniu budżetu.

Tłum druhen towarzyszących podczas przymiarek sprawdza się dobrze, ale tylko na filmach. Zabierz ze sobą 1 maksymalnie 2 osoby, które szczerze Ci doradzą. Zbyt wiele opinii tylko namiesza Ci w głowie, a przecież to TWOJA najważniejsza sukienka w życiu, więc kieruj się swoim odczuciem. Twoja stylizacja ma podobać się Tobie, bo tylko wtedy będziesz się czuła pewnie w dniu ślubu, a nic tak nie zdobi stylizacji Panny Młodej jak szczery uśmiech.

Pierwsza przymiarka

10 - 8 miesięcy przed ślubem

Pierwsza przymiarka zweryfikuje wszystko. Na pewno lepiej odnajdziesz się w nowym miejscu i sytuacji, jeśli zastosujesz się do zaleceń, które panują w miejscu przymiarek. Powinnaś otrzymać je przed pierwszą wizytą. Mogą dotyczyć one np.: ilości osób towarzyszących, bielizny, makijażu, robienia zdjęć, butów itp. Po przymierzeniu wybranych modeli, zobaczysz czy to na prawdę to czego szukasz. Nie bój się eksperymentować, rób zdjęcia, mierz różne fasony, w różnych stylach i znajdź to w czym dobrze się czujesz. Skorzystaj z porad konsultantki, może to właśnie ona podpowie jakie modele do Ciebie pasują.

Nie musisz mierzyć kilkunastu sukien. Większość Panien Młodych z każdą kolejną suknią ma coraz większy mętlik w głowie. Czasem pierwsza przymierzona może okazać się tą jedyną. 

Czas na podjęcie decyzji

8-6 miesięcy przed ślubem

Finalną decyzję najlepiej podjąć około 8 – 6 miesięcy przed ślubem (chyba, że w wybranym miejscu, proces szycia trwa dłużej). Dobrze przemyśl swoją decyzję. Możesz jeszcze raz umówić się do salonu na mierzenie wybranych sukni. Zobacz, jak wyglądasz w różnym świetle, usiądź w sukni, wykonaj kilka tanecznych ruchów. Dopytaj o wszystkie formalności. Podejmij decyzję w zgodzie z samą sobą, nie przejmuj się opiniami innych. Nie ulegaj presji otoczenia i czasu.

Wybór sukni nie musi być wcale spektakularny i nie zawsze pojawiają się łzy wzruszenia przy modelu, który skradnie Twoje serce. Po przymierzeniu wielu sukien możesz po prostu zdecydować się na model, który najlepiej wpisuje się w wizję Twojego wesela. Nie nakładaj na siebie zbędnej presji. Ze łzami w oczach czy bez dla nas to i tak będzie ogromny zaszczyt, jeśli znajdziesz suknię w Wiecznie Białej, która będzie towarzyszyć Ci w tak szczególnym dniu.

foto. Agnieszka Cytacka

Poprawki krawieckie i uzupełnienie stylizacji

6-3 miesięcy przed ślubem

Jeśli znalazłaś wymarzną suknię – gratulacje. Teraz czas na szycie. Jeśli kupiłaś suknię z drugiej ręki, umów się na poprawki krawieckie w celu dopasowania sukni. Skomponuj swoją ślubną stylizację. Wybierz biżuterię, makijaż, bieliznę, buty, ozdoby do włosów.

Nie masz tyle czasu? Nie martw się! Pamiętaj, że czas podany w artykule to optymalny model poszukiwań sukni ślubnej. W różnych miejscach czas szycia sukni jest różny. Suknie z drugiej ręki możesz kupić nawet na dzień przed ślubem. Radzimy jednak, nie czekajcie do ostatniej chwili, ponieważ często trzeba dopasować suknię do sylwetki. Nasz salon czy festiwal odwiedzają Panny Młode, których ceremonia odbędzie się za tydzień bądź miesiąc. W takich wyjątkowych sytuacjach napiszcie do nas i opowiedzcie o waszych preferencjach.