Menu Zamknij

Z troski do Planety – czyli dlaczego działania Wiecznie Białej mają sens

Wiecznie Biała to miejsce, w którym sprzedajemy używane sukienki. Nie można się z tym zdaniem nie zgodzić. Dawanie drugiego życia sukniom ślubnym to nasz priorytet. Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej działaniom i założeniom firmy, wszystko wyda się nieco bardziej skomplikowane.

Nie bez przyczyny ten artykuł powstał 22 kwietnia w Światowy Dzień Ziemi. To jedno z niewielu świąt (obok Walentynek), które ma dla nas szczególne znaczenie. Jakie? 

Wiecznie Biała powstała aby dbać o Ziemię

Jak wynika z raportu Accenture Czy ekologia jest w modzie przemysł modowy to jeden z najbardziej szkodliwych dla środowiska sektorów gospodarki. Przyczynia się do produkcji 1 200 000 000 ton CO2 rocznie. Przy obecnym wzroście w przyszłości będzie odpowiadać za ponad 1/produkcji CO2. Do wykonania jednego bawełnianego t-shitra potrzeba ok. 2 700 l wody. Wyobraźcie sobie, ile wody marnuje się przy produkcji sukni ślubnej… Oprócz tego przemysł modowy zanieczyszcza wody i glebę. Po rolnictwie jest najbardziej zanieczyszczającym wodę sektorem. Do 2050 roku ilość mikroplastiku, który uwalnia się z włókien syntetycznych wzroście do 22 000 000 ton. Na wielkie wysypiska trafia rocznie ponad 39 000 000 ton tekstyliów, które będą rozkładać się nawet 200 lat. W Polsce rocznie pozbywamy się 104 000 ton ubrań, które często noszone są tylko kilka razy, a niektóre wyrzucane są nawet z metką. 

Przy tak dynamicznie rozwijającej się branży modowej i bez dokonania rewolucji nie będziemy w stanie zapobiec katastrofie klimatycznej. Dlatego potrzebujemy rewolucji i całkowitego przełomu w zachowaniu marek modowych oraz konsumentów. Zmiana jest coraz bardziej widoczna. Marki odzieżowe wdrażają cyrkularny model gospodarki, przez co ubrania są lepszej jakości i rzadziej trafiają na śmietnik. Z kolei konsumenci chętniej sprzedają i kupują rzeczy z drugiej ręki. Gdy już zdecydujemy się na sprzedaż rzeczy często napotykamy bariery. Najczęstszym powodem wśród ankietowanych w raporcie Accenture jest brak czasu na danie drugiego życia produktom oraz próby transakcji, które kończą się fiaskiem. Konsumenci wskazują także, że sprzedaż ubrań i obuwia jest dla nich nieopłacalna i nie wiedzą, gdzie takie produkty odsprzedać. 

Dlatego działalność Wiecznie Białej ma sens! Udowadniamy setkom kobiet, że sprzedaż oraz kupno sukni z drugiej ręki jest proste i przyjemne oraz nie wymaga poświęcenia nadmiernej ilości czasu i siły.

Ekologiczna alternatywa i wybór

Dbanie o planetę to zadanie nas wszystkich i dlatego a dla Wiecznie Białej to jeden z głównych priorytetów. Na co dzień staramy się ograniczać jednorazowe produkty, sprawdzać co jemy i kupujemy, oszczędzamy surowce, korzystamy z komunikacji zbiorowej. Wiemy, że nie tylko nam zależy na powstrzymaniu katastrofy klimatycznej. Dbacie o to również Wy – nasze klientki. To z myślą o Was powstał pierwszy Festiwal Sukien Ślubnych z Drugiej Ręki oraz nasz salon. Naszym celem było stworzenie miejsca, w którym znalezienie sukni z drugiej ręki będzie tak samo podniosłym i wzruszającym momentem, jak zakup kreacji w prestiżowym butiku. Nie ma nic złego w zakupie nowej sukni. Ślub to jeden z najważniejszych dni w Twoim życiu i masz prawo przeżyć go tak jak sobie wymarzyłaś! Możesz dać drugie życie tej jedynej, albo zostawić ją na pamiątkę, bo to Twój wybór.

Razem z Wami udowadniamy, że tak podniosłe wydarzenie jak ślub może być neutralne dla klimatu. Nie musi wiązać się z wyrzeczeniami i pójściem na kompromisy. A ceremonia może wyglądać tak jak sobie ją wymarzyliście. Dzięki temu, że powierzacie nam swoje sukienki. Znajdują one nowe właścicielki, dziei czemu nie marnujemy wody, nie zanieczyszczamy planety i nie wytwarzamy kolejnych odpadów. Wybrane przez Was kreacje składają się w 100% z materiałów już wytworzonych. 

Chociaż podarowanie drugiego życia sukni ślubnej jest małym krokiem w dążeniu do zrównoważonej mody i neutralności klimatycznej, to jest to niezwykle ważne. I jeśli mamy Wam czegoś życzyć z okazji dzisiejszego Święta Ziemi to właśnie stawiania małych kroków, bo one mogą nas zaprowadzić do lepszego świata.